Jdi na obsah Jdi na menu

 Rodiče 

Otec budoucí celebrity Giovanni Santi pracoval na zámku Urban Duke Federico da Montefeltromatka Margie se věnovala hospodaření. V roce 1491 zemřela Raffaelovi matka. Ve věku 8 let Rafael ztratil matku a jeho otec přivedl do domu svou novou manželku Bernardinu, která neukazovala lásku k někomu jinému dítěti. O tři roky později po smrti matce zemřel jeho otec. Jedenáctiletý Raffael byl svěřen do péče svého strýce Simona Ciarla.

 

Vzdělávání v Perugii

Ve věku 12 let poslali mladého talentu, aby studoval s Pietrem Vannucci v PerugiiAž do roku 1504 byl Rafael vzděláván ve škole v Peruginu, nadšeně studuje mistrovství učitele a snaží se ho napodobit ve všem. Přátelský, okouzlující, zbavený arogance, mladý muž všude našel přátele a rychle přijal zkušenosti učitelů. Brzy se jeho práce stala nemožnou odlišit od děl Pietra Perugina.

 

 

Florencie

135520327.jpgV roce 1504 pobýval Raffael v Sieně, kde se chystal ke spolupráci s Pinturicchiem. Zde se měl podle Vasariho dozvědět o kartonech, které pro palác Signorie ve Florencii připravovali  Leonardo da Vinci a Michelangelo. Rozhodl se je zhlédnout na vlastní oči a do Florencie zřejmě ještě téhož roku odcestoval. Studoval zde nejen díla obou jmenovaných umělců, ale také Masacciovy fresky. Během pobytu ve Florencii neobdržel Raffael od městské rady žádnou zakázku. Pracoval pro florentské měšťany, maloval portréty a obrazy Madon. Ze tří oltářních obrazů, které Raffael během svého pobytu ve Florencii namaloval, byly dva určeny kostelům v Perugii, zbývající – Madonu pod baldachýnem – si objednal pro svou rodinnou kapli florentský měšťan Bernardo Dei.

 

Řím

1200px-petersdom_von_engelsburg_gesehen.jpgV roce 1508 papež Julius II. zve Raphaela do Říma, aby namaloval starý vatikánský palác. Malíř nemohl odmítnout. Od roku 1514 žil Raffael v paláci, který projektoval a původně zřejmě pro sebe stavěl jeho přítel BramanteNa sklonku roku 1508 získal Raffael od papeže objednávku na freskovou výzdobu několika místností jeho vatikánského paláce. Pro pětadvacetiletého umělce to byla prestižní záležitost, které dovedl náležitě využít a zůstal v Římě již natrvalo. Zakázek, kterými byl zahrnován jak papežským dvorem, tak soukromými mecenáši, bylo tolik, že je jediný malíř nemohl zvládnout. Raffael si proto po vzoru jiných malířů vytvořil dílnu, v níž zaměstnal nadané pomocníky. Když zemřel architekt Donato Bramante, papež Leo X od roku 1514 jmenuje Raphaela hlavním architektem stavby baziliky Sancti Petri v roce 1515 Pan se také stává správcem hodnot. Mladý muž převzal odpovědnost za sčítání a zachování památek starověkého Říma. Raffael byl v této činnosti mimořádně úspěšný.

 

Osobní život

800px-la_donna_velata_v2.jpgV důsledku vysokých honorářů se z Raffaela stal bohatý člověk. V roce 1518 si zakoupil vinici. Rafael byl velkým fanouškem ženské krásy. Raffael se nikdy neoženil, i když byl podle Vasariho v roce 1514 zasnouben s vnučkou kardinála Marií Bibbienou. Jméno jednoho ze slavných milenek Raphaela je Beatrice z Ferrary, ale pravděpodobně to byla obyčejná římská kurtizána. Podle dobových svědectví byl Raffael, na rozdíl od uzavřeného Michelangelapřátelský, otevřený a milý. Jeho povaha mu umožňovala rychle navazovat společenské kontakty.

 

Smrt

Smrt Raphaela zanechala mnoho záhad. Podle jedné verze se umělec unavený nočními dobrodružstvími vrátil domů v oslabeném stavu. Lékaři museli podporovat jeho sílu, ale udělali krveprolití, což pacienta zabilo. Podle jiné verze, Raphael chytil chlad během výkopů v podzemních pohřebních galeriích. 6. dubna 1520 maesto zemřelo. Byl pohřben v Pantheonu s náležitými vyznamenáními. Hrob Raphaela lze vidět při individuální prohlídce památek Říma za úsvitu.